ادبیات نظری و سوابق پژوهشی تعاریف و مفاهیم افسردگی و اضطراب

دسته بندي : عمومی » مبانی نظری
ادبیات نظری و سوابق پژوهشی تعاریف و مفاهیم افسردگی و اضطراب
در 53 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

تعریف افسردگی
اختلالات افسردگی جزو اختلال های خلقی محسوب می شود. افسردگی به هر شکل داده شود، شيوه دید فرد از خود، از دیگران و از دنیا را تعریف می کند. افسردگی قدرت قضاوت را تضعیف می کند و باعت رفتارهای نامعقول می شود. در هر یک از موارد، بیمار نمی تواند زندگی روزمره عادی داشته باشد(گنجی،1392). چون این اصطلاح حالت هاي هيجاني مداوم و پایدار را مد نظر قرار می دهد و فقط به تظاهر بیرونی (عاطفی)، حالات گذراي هيجاني توجه نمی کند. خلق هر کسی می تواند طبیعی  بالا يا افسرده باشد. در بيمارانی که خلق افسرده اي دارند (یعنی در افسردگی)، از دست دادن کارمایه (انرژي) و علاقه و احساس گناه، دشوار شدن تمرکز، از دست دادن اشتها و افكار مرگ یا خودکشی وجود دارد. دیگر نشانه ها و علايم اختلالات خلقی عبارت است از: تغییراتی در سطح فعالیت، توانایی های شناختی ، تكلم و کار کردهاي نباتي (از قبيل خواب، فعالیت جنسی، و سایر نظم هاي زیستي) این تغییرات همیشه موجب مختل شدن کارکردهای بین فردي، اجتماعی و شغلی بیمار می شود (سادوک و سادوک ، ۱۳۹۳). افسردگی می تواند باعت ابتلاء بیمار به انواع بیماری های جسمی و روانی شود(حسینی و مهدی زاده اشرفی، ۱۳۹۰).
اختلال افسردگی پیشتر در دهه چهارم عمر شروع می شود، هر چند امکان شیوع آن در تمام سنین، حتی در جوانان ۲۰ تا ۳۰ سال نیز وجود دارد. افسردگی می تواند منجر به عدم تمرکز و مسئولیت پذیری در زندگی شود، بنابراین ممکن است فرد افسرده کنترل و تمایل خود را برای ادامه زندگی از دست بدهد، افسردگی موجب عدم لذت فرد از زندگی می شود. فرد افسرده به سمت بدبینی، انتقاد، عدم اعتماد به نفس و کاهش احساسات و قدرت تخیل هدایت می شود(داد ، ۲۰۱۰).
آنچه موجب می شود تا چنين احساساتی به صورت اختلال های روانی در آيند، نوع، تعداد نشانه های شدت و طول مدت و همچنین حدي است که به جریان بهنجار زندگی روزمره آسیب می رساند . بنابراین واکنش افراد در برابر این رویدادها از دو جهت با عکس العمل طبیعی افسردگی متفاوت است یکی اینکه حالت افسردگی در فرد نوروتيك از لحاظ شدت وحدت با محرك ببروني نامتناسب است و دیگر اینکه در افرادي بيشتر دیده می شود که به علت خصوصیات خاص شخصيتي و شناختی خود آمادگی و زمینه ابتلا به افسردگی را دارند(دادستان،1390).
2-2-2- معیارهای 5-DSM  برای افسردگی اساسی
A: از بين سمپتوم های زیر، پنج سمپتوم (يا بيشتر) در طول یک دوره ۲ هفته ای حضور داشته اند و نشان می دهند که عملکرد قبلی او متفاوت شده است. حداقل یکی از معیارها (۱) خلق افسرده؛ یا (۲) از دست دادن علاقه با لذت است. (توجه: سميتوم هایی که آشکارا علت های پزشکی دارند نبايد جزو این فهرست به حساب آیند).
١- فرد بيشتر طول روز، و تقریبا هر روز، خلق افسرده دارد. این موضوع را خودش اظهار می دارد ( احساس می کند غمگین، تهی و خالی، یا نوميد است) با دیگران می بينند ( دایم گریه می کند، در شرف گریه کردن است، یا چشم هایش همیشه بر اشک هستند ) توجه در مورد کودکان با نوجوانان، این حالت ممکن است به صورت زودرنجی و زود خشمی نشان داده شود.
۲۔ فرد بيشتر طول روز، و تقریبا هر روز، به تمام فعالیت ها ( یا تقریبا تمام فعاليت ها ) به شدت بی علاقه است (این موضوع را خود او می گوید با دیگران مشاهده می کنند) ٣- به طور چشمگیر چاق می شود یا بدون گرفتن رژیم غذایی، به طور چشمگیر لاغر شده است، لاغر یا چاق شدن چشمگیر یا معنادار یعنی اینکه فرد در عرض یک ماه بیشتر از ۵ درصد وزن خود را از دست بدهد یا بیشتر از ۵ درصد به وزنش اضافه شود.) با تقریبا هر روز بی اشتها یا پر اشتهاست. توجه: ممکن است کودکان اضافه وزنی را که از مرحله رشدی آنها انتظار می رود را نشان ندهند.
۴- بی خوابی (اینسومنیا) یا پرخوابی (هایپرسومنیا)  تقریبا در همه روزها.
۵- پر تحرکی روانی - حرکتی یا کم تحرکی روانی - حرکتی تقریبا هر روز (صرفا خود فرد نباید شخصا احساس کند که بی قرار یا كند شده است، بلکه دیگران نیز باید این حالت را مشاهده كند).
6- تقریبا هر روز احساس می کند بی حال و بی رمق است یا انرژی از دست داده است.
7-  تقریبا هر روز احساس می کند بی ارزش است با بی دلیل احساس گناه ( عذاب وجدان ) شدید می کند (احساسی که ممکن است توهمی باشد). (این احساس گناه علاوه بر احساس گناهی است که فرد به خاطر بیمار بودن خود تجربه می کند).
8-  تقریبا هر روز، توانایی فکر کردن با تمرکز حواس ضعيف است، یا نمی تواند تصمیم بگیرد و قاطع باشد (این موضوع را خودش اظهار می دارد با دیگران مشاهده می کنند).
9- به طور دایم به مرگ فکر می کند (این فکر فقط به ترس از مرگ محدود نمی شود، به طور دایم به خودکشی فکر می کند بدون آنکه برنامه مشخصی برای آن داشته باشد، با اقدام به خودکشی می کند یا برنامه مشخصی برای خودکشی دارد.
B: این سمیتوم ها باعث می شوند فرد به رنج یا نابسامانی شدید در عملکرد اجتماعی، شغلی، با سایر جنبه های مهم زندگی دچار شود.
C: علت این اپیزود را نمی توان به اثر فیزیولوژیک و مستقیم یک ماده با یک عارضه پزشکی دیگر نسبت داد. اینسومنیا (بی خوابی) یکی از سمپتوم های افسردگی است. بعضی افراد افسرده نمی توانند بخوابند یا دائما از خواب می پرند. بعضی دیگر هاپیر سومينا (پر خوابی) دارند. آنها بیش از ۱۰ ساعت می خوابند اما باز هم شديدا احساس خواب می كنند (گنجی، ۱۳۹۲).

مفهوم اضطراب
 اضطراب، حالت هیجانی نا خوشایندی است که با برانگیختگی فیزیولوژیکی و مولفه های شناختی، تشویش و نگرانی، احساس گناه و انتظار کشیدن فاجعه ای قریب الوقوع همراه است (ساراسون ، ساراسون،۱۳۹۰). فرهنگ (وبستر) اضطراب را چنین تعریف می کند، حالت مضطرب احساس ترکیبی نیرومند با مسئولیتی از عدم يقين، بی تابی، بیم، و ترس ریشه دار و عمیق درباره ی یک اتفاق احتمالی با ناآرامی است (اکبری، ۱۳۸۰). راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی نشان می دهد نشانه های اضطراب کودکان، نوجوانان و بزرگسالان یکی هستند، نشانه های فیزیولوژیک اضطراب عبارتند از: بی قراری، تند شدن ضربان قلب و تنیدگی عضلانی است. اضطراب احساس رنج آوری است که می توان آن را به یک موقعیت کنونی شوک آور یا به انتظار خطری مرتبط به شی نامعین مربوط دانست (دادستان، ۱۳۹۰).
به طور کلی، اضطراب، هیجانی است که در اثر برخورد و رو برو شدن با یک خطر احتمالی بدون اینکه منبع آن معلوم و روشن باشد در فرد پیدا می شود و ریشه و علت آن معمولا ناپیدا و مبهم است. فرد احساس می کنند که آرام و قرار ندارد، نمی تواند در جایی بند شود، بی جهت حرکت می کنند، احساس فشار می نماید، دچار سرگیجه می شود، ضربان قلبش شدت می یابد، نمی تواند بخوبی استراحت کند و بخوابد، احساس خطر می کنند و خودش هم علتش را نمی داند و احساس بیچارگی و ناتوانی می کند. در مواردی که اضطراب شدت پیدا می کنند، ممکن است تعادل روانی فرد را به هم بزند که لازم است جهت درمان آن چاره اندیشی شود تا مشکلات بعدی را ایجاد نماید (خدایاری و پرند، ۱۳۹۱).
از نظر فروید، اضطراب، احساس کلی نگرانی درباره خطر احتمالی و علامت نبرد با تعارض درونی بين أميال ابتدائی نهاد و ممنوعیت های علیه ایر از آن از جانب خود و فراخود بود. امروزه DSM مجموعه ای از اختلال ها را مشخص می کند که نشانه ها و ویژگی های آشکار ترس و اضطراب مشترکی دارند. اضطراب واکنش در برابر خطری نامعلوم، درونی، مبهم و از منشاء ناخود آگاه و غیر قابل کنترل بوده و عوامل متعددی آن را ایجاد می کند (استارت و لاریا ، ۲۰۰۷). این اختلال های اضطرابی، تقریبا ۲۵ تا ۲۹ درصد جمعیت ایالات متحده آمریکا را در مقطعی از زندگی آنها مبتلا می کنند و شایع ترین طبقه اختلال در زنان و در درجه دوم در مردان هستند (باچر، مینکا و هولی ،1391).


فهرست مطالب به شرح زیر میباشد:
2-2- افسردگی
1-2-2- تعریف افسردگی
2-2-2- معیارهای 5-DSM  برای افسردگی اساسی
3-2-2- نظریه های مرتبط با افسردگی
1-3-2-2- نظریه شناختی
4-2-2- اسناد ( نسبت دادن) و بی پناهی در افسردگی
5-2-2- دلایل ابتلا به افسردگی
1-5-2-2- مولفه های شناختی
2-5-2-2- نا امیدی
3-5-2-2- عوامل زیستی
4-5-2-2- عوامل روانی اجتماعی
5-5-2-2- عوامل شخصیتی
6-2-2- روش های درمان افسردگی
1-6-2-2- روش دارو درمانی
2-6-2-2- شوک درمانی
3-6-2-2- روش های روانشناختی
4-6-2-2- روش درمان میان فردی
3-2- اضطراب
1-3-2- مفهوم اضطراب
2-3-2- انواع اضطراب
2-3-2- 1-  اضطراب طبیعی و نرمال
2-2-3-2- اضطراب ناهنجار
3-3-2- علائم رایج اضطراب
1-3-3-2- اسهال
2-3-3-2- ترس
4-3-2- مفهوم سازی عمومی اختلال‌های اضطرابی 
5-3-2- دیدگاههای مختلف در مورد اضطراب
1-5-3-2- دیدگاه روان پویایی
2-5-3-2- دیدگاه زیست شناختی
3-5-3-2- دیدگاه سالیوان 
4-5-3-2- دیدگاه هورنای 
5-5-3-2- دیدگاه اتو رنك
6-5-3-2- دیدگاه آدلر 
7-5-3-2- دیدگاه رفتاری
8-5-3-2- دیدگاه شناختی
9-5-3-2- دیدگاه وجودی
10-5-3-2- دیدگاه فرد مدار
11-5-3-2- دیدگاه گشتالت درمانی
12-5-3-2- دیدگاه سیستمی
6-3-2- درمان اختلال‌های اضطرابی
1-6-3-2- حساسیت زدایی منظم
2-6-3-2- غرقه سازی (درمان با غرقه سازی تجسمی)
3-6-3-2- الگو برداری
4-6-3-2- کنترل اضطراب
5-6-3-2- خود گویی مثبت
6-2- پیشینه عملی
1-6-2- تحقیقات داخلی مرتبط با موضوع پژوهش
2-6-2- تحقیقات خارجی مرتبط با موضوع پژوهش
منابع

دسته بندی: عمومی » مبانی نظری

تعداد مشاهده: 631 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.docx

فرمت فایل اصلی: docx

تعداد صفحات: 53

حجم فایل:172 کیلوبایت

 قیمت: 19,600 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • راهنمای استفاده:
    مناسب جهت استفاده کلیه پژوهشگران

  • محتوای فایل دانلودی:
    در قالب فایل word و قابل ویرایش